Partžurnál: UVOLNĚTE SE, PROSÍM
Masáže nejsou jen pro vyvolené
Ještě nedávno panovalo obecné přesvědčení, že masáže jsou výsadou sportovců a zhýčkané smetánky – a ještě před ne tak dlouhou dobou platilo, že ať jste přišli do masérského salónu s jakýmkoli problémem či přáním, stali jste se příjemcem konstantní procedury: přišel masér a „rozdrtil vás“. Během posledních let však vzalo za své jedno i druhé: stále více lidí už nebere masáže jako nadstandardní luxus, ale jako součást péče o své zdraví, fyzické i duševní, a pryč jsou i doby, kdy na vás po ulehnutí na lůžko čekala jedna, univerzální „silová“ masáž. „Dnes musí masér určit, jakou masáž provede, s ohledem na potřeby konkrétního zákazníka,“ říká ředitel Dexter Academy pořádající masérské kurzy nejen v Praze. O auru „služby jen pro úzkou klientelu“ přitom masáž přišla zcela po právu. Hojivé a relaxační účinky, podporující duševní pohodu, totiž ocení jak ten, kdo je vystaven fyzické námaze, tak ten, kdo má zaměstnání „sedavé“. Zatímco v prvním případě se masér zaměří na odstranění svalové únavy a škodlivých látek, které jsou zkracováním svalů vylučovány a zůstávají v těle, a regeneraci, sekretářce trávicí pracovní den za počítačem doporučí zklidňující energetickou masáž, která vede k odpočinku, relaxaci.
Od bolestí zad až po nespavost
Ačkoli se zdá, že při masáží jde především o svaly, je to jen laický dojem. „Hlavní účinek masáží se týká centrální nervové soustavy“. Při dotyku vysílají receptory v kůži signály do mozku, díky nimž se vylučují látky jako například endorfiny, které vyvolávají pocit uvolnění a odstraňují bolest. Tím však přínos masáží nekončí. „Masáží ovlivňujeme spoustu systémů, například krevní systém: Masíruje se k srdci, což podporuje krevní oběh a svaly – a orgány tak dostávají více živin. Naopak může masáž pomoci lymfatickému systému, který odvádí pryč z těla škodliviny. Onu výměnu masáží účinně urychlím, tělo tedy snáze regeneruje“. Masáži se tak dá pomoci zákazníkovi trpícímu bolestmi zad, hlavy, ale i nespavosti či podrážděnosti. Kromě toho, že přispěje k odstranění primárního problému, s nímž klient do salónu přišel, však navíc působí blahodárně a preventivně na celý organismus obecně.
Abyste byli v těch správných rukou
Masáž jako taková tedy došla po roce 1989 své rehabilitace zaslouženě, přesto však není od věci připomenout si, jakými zásadami se profesionální masér či masérka řídí – a kdy by měl klient zpozornět. Čeho by si tak měl zákazník při své první návštěvě salónu všimnout, aby zjistil, je-li ona osoba v bílém plášti odborník, či šarlatán?
„Zaprvé je třeba zdůraznit – jedná se o zvláštní službu intimního rázu. Toho si musí být masér vědom a chovat se k zákazníkovi citlivě, taktně. Pakliže není splněn tento imperativ, měl by zablikat výstražný majáček: něco není v pořádku“ zdůrazňuje ředitel Dexter Academy, v jehož centru se maséři školí, a výslovně upozorňuje na to, že všechny části těla, které nejsou masírovány, musí být zakryté. „Nejde jen o otázku intimity, ale též o efekt procedury: teplo léčí.“
Masér se musí klienta zeptat na zdravotní stav – a musí vědět, že jakýkoli nemocný člověk patří do rukou zdravotníka. „Masáží se může pomoci téměř všemu, ovšem v případě některých zdravotních problémů jen na doporučení odborníka. „Jakákoli odchylka od normálního zdravého stavu je důležitá, roli hraje například i nachlazení: masáží by se bacily mohly rozšířit po těle a nemoc by se prohloubila.“
Zákazník musí být seznámen s procedurou, která bude následovat, i s tím, jak může jeho potížím pomoci – a masér mu též doporučí cviky na jejich prevenci. Jakmile masér dodrží tyto nejpodstatnější zásady, mělo by být vše na dobré cestě – a můžete na lůžko ulehnout s pocitem, že jste v rukou odborníka.
Jak často – a jak dlouho?
Účinky masáže jsou nepopiratelné, zázraky však nepřináší: podrobit se proceduře jen jednou, je málo. Začínat se navíc musí postupně. „Rozhodně se zavrhla dřívější praxe, kdy zákazník přišel, masér na něj nastoupil- a klient byl druhý den jako rozlámaný. Při první masáži se zjistí stav a reakce klienta, do pořádku jej však dám během tří čtyř procedur. Tak odstraníme individuální problém, poté stačí, bude-li na masáže chodit jednou týdně a následně jen jednou za 14 dní, aby se zdravý stav udržel, svaly neztuhly atd.“ Částečná masáž, například šíje, zad či nohou, by měla trvat minimálně půl hodiny – a zákazník ji může podstupovat každý den. Na masáž celkovou, která by se neměla provádět častěji než dvakrát týdně, by měl počítat přinejmenším s hodinou, respektive ideální hodinou a půl.
Bohatý výběr
Doby, kdy salóny servírovaly jednu univerzální masáž pro všechny, jsou skutečně ty tam: dnes si zákazník může, po dohodě a masérem na základě svých potíží vybrat z nepřeberného počtu masáží tu, které se pak v konejšivé atmosféře podkreslované příjemnou hudbou oddá. Stále populárnější jsou přitom masáže východní, které vycházejí z meridiánů – energetických kanálů vedoucích v těle. Masér to životadárné energie zlepšuje – a právě podle konkrétních technik se rozeznávají jednotlivé druhy masáží: například baňkování či masáž horkými kameny, při níž se stimuluje pomocí teplých lávových kamenů, či zklidňující havajská nebo harmonizující čínská energetická.
Svět masáží dorazil i k nám. A škála jeho zdravotních účinků je důkazem toho, že je otevřen opravdu všem, nebo můžete vyzkoušet se masáže přímo naučit na masérském kurzu a jak jinak než v Dexter Academy. Poznal jsem, že jsou opravdu odborníci.
David Lorenc
Masérský kurz >>
Learning DVD course
Learn how to massage at home. With our learning dvd disc. All the techniques you will see in detail shots as if you were sitting on a massage course.
Techniques shows professional Dexter Academy.